Autokary potrafią być bardzo komfortowym środkiem transportu, który umożliwia komunikację drogową w relatywnie krótkim czasie. Ich zaletą ponadto jest ich rozmiar – może on przewozić nawet duże grupy ludzi jednocześnie.
Firmy świadczące przewozy autokarowe w Poznaniu za punkt honoru stawiają sobie nie tylko komfortową, ale i bezpieczną jazdę do celu. Tego typu usługi podlegają częstszym kontrolom, a autokary muszą być w stu procentach sprawne by mogły się z ich użyciem odbywać przewozy autokarowe.
Spis treści:
W jakim celu przeprowadza się kontrolę autokaru?
Dobrą praktyką jest cykliczna kontrola sprawności pojazdu. Szczególnie przed dłuższymi trasami jest ona niezbędna – kierowca jest odpowiedzialny za życie swoich pasażerów. Wobec tego, zdarza się, że organizatorzy przewozów z własnej inicjatywy zgłaszają się do odpowiednich organów prosząc o sprawdzenie zdatności do jazdy. Jaki jest cel takiego postępowania?
Kontrola sprawności autokaru przeprowadzana jest przez policję na prośbę organizatora transportu. Służby sprawdzają wszelkie kwestie związane ze stanem technicznym pojazdu. Badają także stan i trzeźwość kierowcy. Tego rodzaju kontrola pozwala pasażerom i ich bliskim poczuć spokój i pozbyć się ewentualnych obaw.
Przeważnie firmy organizujące przewozy autokarowe we własnym zakresie dbają o sprawność samochodu i kontrolują różne jego parametry i zachowania. W ich interesie jest wykreowanie opinii, zgodnie z którą wykonywane przez nich usługi są w pełni bezpieczne.
Jak przebiega kontrola autokaru?
Po uprzednim zgłoszeniu potrzeby kontroli we właściwej Komendzie Policji, kierowca współorganizujący przewozy autokarowe w Poznaniu udaje się na wyznaczone miejsce. Tam czekają na niego funkcjonariusze, którzy sprawdzają podstawowe rzeczy jak: ciśnienie w oponach, sprawność wycieraczek, hamulców czy oświetlenia.
Należy się też upewnić, że kierowca jest wyposażony w gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i kamizelki odblaskowe. Kierowca jest również badany alkomatem, a także kontroli podlegają jego dokumenty.
Na zakończenie kontroli wydawany jest specjalny kwitek, który jest jej potwierdzeniem. W przypadku, gdy wszystko jest w porządku, stanowi on zielone światło dla wyjazdu w trasę.
Tego typu kontrola trwa zazwyczaj mniej niż godzinę, zatem warto zorganizować ją z odpowiednim wyprzedzeniem.
Z pewnością kontrola autokaru jest istotnym czynnikiem chroniącym przed potencjalnymi zagrożeniami na drodze.
Najnowsze komentarze